Volby ve Spojených státech se v první polovině listopadu staly nepřehlédnutelnou událostí, ale voda nezůstala klidná ani v domácím politickém rybníčku. Nové vedení mají Piráti, světlo světa spatřil také aktuální volební průzkum, který opět rozjel kolotoč debat kdo s kým a jak by Česko mohl vést po příštích sněmovních volbách. Právě tato témata jsou hlavní náplní dnešního dílu podcastu Hlas na poušti. Milan Mikulecký diskutuje s publicistou a glosátorem Luďkem Staňkem.
Z volebního modelu agentury Median se dá uvažovat nad několika zajímavými skutečnostmi. Že k volebnímu vítězství míří pravděpodobně hnutí ANO, to je zřejmé z dalších průzkumů, mnohem zajímavější je však koaliční potenciál. Podle dat z nového průzkumu by totiž ANO mohlo složit většinu nejen s ODS, ale třeba také s Motoristy. Naopak koaliční potenciál pro Fialovu ODS je značně nejistý.
„Dneska máme vládu Petra Fialy díky tomu, že se v posledních sněmovních volbách těsně nedostali komunisti a Přísaha a spousta hlasů v uvozovkách propadla. To je něco, co se teď může stát demobloku. Ale data z průzkumu jsou za říjen, takže se ještě neprojevila velká tiktoková ofenziva Petra Fialy,“ usmívá se Staněk a uvažuje, jestli by Fiala neměl místo Nutelly zajet do Německa pro máslo, a rovnou připomíná premiérovu novou zálibu v rozumování nad fotbalem.
Mikulecký se Staňkem se kromě marketingového oddělení občanských demokratů dotýkají i možného vývoje v ODS. Mohl by v čele strany po volbách nahradit Fialu doposud velmi loajální „korunní princ“ Martin Kupka? Kdo ví. Kromě korunního prince se však podle Mikuleckého spekuluje i o jisté „korunní princezně“…
Vládce Prahy
Dalším tématem je nové vedení Pirátů. Ivana Bartoše nahradil Zdeněk Hřib, který bývá označován za skutečného vládce magistrátu místo prakticky neviditelného primátora.
„Pro mě Ivan Bartoš ztělesňoval Piráty v tom, že to jsou lidi, kteří jsou chytří, mají drajv a nejsou úplně svázaní s politikou. To všechno vyčichlo tím, jak dlouho v té politice byli,“ myslí si Mikulecký.
„Hřib je vládce Prahy. Nevím teda, že když jsi něčeho vládce, tak proč to chceš zničit,“ říká natvrdo Mikulecký a Staněk ho doplňuje: „Je to zajímavá, ale strašně polarizující osobnost v Praze. Byl asi jediná šance Pirátů, pokud se neměli stát hardcore levicovou stranou až extrémního střihu, kterou by reprezentoval pan Kolaja nebo slečna Michailidu.“
„Na druhou stranu, Michailidu měla evidentně téma, kterému rozuměla. Já nejsem odborník na protidrogovou prevenci, ale lidi okolo mě kteří jsou z oboru, jednoznačně říkají, že v této problematice měla a má u profesionálů respekt,“ dodává Mikulecký.
Kamala Harris neměla vůli k moci
Třetím tématem dnešního dílu byly uplynulé americké prezidentské volby. „Jak se říká, američtí voliči rozhodli. A rozhodli tak, že jim ten dosavadní systém přestal vyhovovat do té míry, že se rozhodli riskovat s člověkem, kterého už v té funkci měli a věděli o něm, že je tak trošku chaotik a tak trošku šílenec. Ale řekli si, že pořád je to lepší než pokračovat v tom, co měli,“ uvažuje Staněk a dodává: „Kamala Harris působila jako člověk, který nemá vůli k moci.“
©2024 Milan Mikulecký. Všechna práva jsou vyhrazena.