Místo digitalizace chodí na Prague Pride, vysvětluje volební debakl Pirátů jejich bývalý marketér

Jedním z poražených uplynulých voleb do Evropského parlamentu jsou Piráti. Po volbách budou mít místo tří pouze jednoho zástupce v europarlamentu a se ziskem 6,2 % hlasů se zařadili až na šesté místo. Co bylo příčinou neúspěchu? Kam strana směřuje? A jak se k Pirátům hodí ministr zahraničí Jan Lipavský?

Ještě před volbami platilo, že Piráty v Evropě reprezentovalo trio Peksa, Kolaja a Gregorová, po volbách zůstane v Bruselu pouze poslední jmenovaná. Markéta Gregorová získala přes 23 tisíc preferenčních hlasů a z pozice dvojky kandidátky nakonec přeskočila lídra Marcela Kolaju. Pro Piráty jde o drtivou porážku.

„Sbohem Piráti, byla to s vámi pěkná dekáda,“ komentuje Tesárek jejich volební výsledek. Proč k takovému výsledku došlo, hodnotí i Horák, který se na volební kampani Pirátů podílel v roce 2017.

„V celé té kampani tehdy nebylo ani slovo o menšinách, pohlavích, Green Dealu a těchhle věcech. To bylo celé postavené na moderní a digitálně propojené společnosti, to znamená digitalizace, míň byrokracie a více svobody. Celé se to tvářilo jako parta mladých kluků a holek, kteří chtěli jít a makat na tom, aby se zlepšila ekonomika,“ popisuje tehdejší předvolební kampaň Horák s tím, že zcela postrádala levicové akcenty.

„Ty se do toho dostaly až poté, co ti tři výtečníci byli zvoleni do Evropského parlamentu, kde zasedají ve frakci Zelených. Najednou se sem začaly tahat tyhle věci. Piráti byli vidět na akcích jako Prague Pride a Konsent. Vzpomeňte si na Markétu Gregorovou s transparentem ‚Chceš prcat?’… od nich se čekalo, že budou zlepšovat ekonomiku a stala se z toho ideová bojůvka, a to je i výsledek těch eurovoleb,“ myslí si Horák. Podle něj tvrdé jádro voličů, kterým se vyhraněnost Gregorové líbí, dalo své favoritce preferenční hlas.

Lipavský není identitářsky Pirát

Ve studiu pak všichni tři řešili budoucnost strany, ve které to po volební blamáži skřípe. Strana však nadále může spoléhat na osobnosti typu šéfa strany a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše či ministra zahraničí Jana Lipavského.

„Pozor, Lipavský není identitářsky Pirát. Identita Pirátů v tuhle chvíli je nežijte, buďte zelený a jezděte na kole. To je Hřib plus europoslanci. Lipavský ať přejde do jiné strany. Jeho si nikdo nedokáže spojit s tím, že reprezentuje Piráty. Je solidní, byla od něj malá až nulová očekávání, překvapil…kariéru může úspěšně dokončit v jiné straně,“ myslí si Tesárek, který kritizuje i předsedu Bartoše za zřízení výboru pro regionální politiku.

„Zakládat výbory v 21. století, když máš digitalizovat a rušit agendy státu. Sorry, konec, svoji šanci promrhali,“ dodává bez milosti Tesárek.

Ve veřejné debatě se v posledních dnech také skloňuje narativ, podle kterého Danuše Nerudová (STAN) nijak nepřispěla k překvapivému zisku lídru kandidátky Přísaha a Motoristé Filipu Turkovi. S tím však diskutující nesouhlasí. Průzkum STEM původně přisuzoval tomuto hnutí zisk pod pět procent voličů. Číslo se však ve výsledku zdvojnásobilo na finálních 10,3 procenta hlasů.

„Filip Turek do té doby neměl, jak oslovit další voliče. Jasně, mladí ho mají rádi z Youtube, těch svých 150 tisíc má. Z ničeho nic si ale pokecá s Danuší a má o 50 procent víc. Ať mi místní smetánka nezkouší nakecat, že Turka nevytáhli Starostové. To je měřitelné. Duel s ní zvládl skvěle,“ hodnotí výsledky Tesárek.

Mechanismus spinové páky

Jakub Horák nastalou situaci osvětluje mechanismem tzv. spinové páky. „Někoho naštveš, někoho, kdo není tak důležitý pro hlavní masu voličů, aby na tebe zaútočil. A voliči vidí – na něj někdo zaútočil, on je důležitý. Takhle to udělal Miloš Zeman s Ferdinandem Peroutkou,“ objasňuje analogicky Horák.

Nerudová v duelu konfrontovala Turka s nacistickými symboly. Podle Horáka tak zřejmě očekávala, že na ni Turek začne útočit a tím zmobilizuje voliče STAN.

„A voliči, kteří se třeba rozhodují mezi SPOLU, Piráty a Starosty, si řeknou: ‚Panečku, ta je statečná. Ženská, nebojí se toho, my ji budeme volit, postavíme se společně pravicovému extremismu.‘ Ale tím, jak se do Turka začali všichni trefovat, třeba i v médiích, tak to zafungovalo přesně opačně,“ míní Horák.

Tesárek navíc zmiňuje nedostatečnou připravenost Nerudové v debatě: „Ona tam nepřišla a neřekla, že tankuje 88 litrů paliva a hajluje. Ona tam přišla a řekla, že má fotku s nacistickým svícnem, a on jí na to řekl, že má i dýku SS a že je sběratel,“ říká Tesárek a dodává: „Byla to tragédie, politická i marketingová. Ukázala nám nekompetentnost Danuše Nerudové.“

 

©2024 Milan Mikulecký. Všechna práva jsou vyhrazena.